czwartek, 18 maja 2017

Malowanie modeli i nakładanie kalkomanii dla początkujących

Hej, dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą praktyczną odnośnie malowania modeli plastikowych i nakładania na nie kalkomanii. Zapraszam więc na iście technicznego posta, dedykowanego początkującym modelarzom, którzy często przystępują do malowania swojego pierwszego modelu w życiu i szukają jak najwięcej wskazówek.  Mam nadzieję, że tutorial okaże się pomocny, ale w razie dodatkowych pytań, piszcie śmiało w komentarzach, a postaram się Wam pomóc. No to jedziemy.

model samolotu


Wszystko o malowaniu modeli i nakładaniu kalkomanii


1. Zanim zaczniesz


Malujemy model oczywiście po jego sklejeniu i odczekaniu aż elementy będą suche i nieruchome. Wszelkie zacieki z kleju, które mogły powstać na tym etapie, śmiało zetrzyj drobnym papierem ściernym. Nie przejmuj się, że w ten sposób zmatowisz plastikową powierzchnię, jak ją pomalujesz, nic nie będzie widać, natomiast wszelkie zacieki i nierówności byłyby w przeciwnym razie widoczne. Usunięte papierem ściernym powinny być także resztki plastiku, które ewentualnie zostały na elementach w momencie odrywania ich z arkuszu. Teraz tylko wystarczy zdmuchnąć pył (najlepiej suszarką). Dobrze jest też odtłuścić model przed rozpoczęciem malowania 9 np. poprzez umycie w płynu do mycia naczyń.. Gdy już to wszystko zrobimy, możemy przystąpić do pracy.

2. Co będzie potrzebne?

Oto lista potrzebnych akcesoriów o wykończenia modelu. Na początek polecałbym malowanie modelu pędzlem, aniżeli aerografem. Ważne, żeby poszczególne preparaty współgrały ze sobą. Ja polecam farby, podkłady i lakiery akrylowe. Kolory farb powinny być podane na oryginalnym pudełku, w którym znajdował się model. Jeżeli masz wprawę, i oko do kolorów, możesz sam zmieszać inne odcienie farb i dobrać kolorystykę na podstawie zdjęć historycznych (chodzi o to, żeby model był miniaturką oryginalnego pojazdu). Nie zapomnij odpowiednio zabezpieczyć blat roboczy. To czego jeszcze będziesz potrzebować to cierpliwość i odpowiednio wygospodarowany czas wolny (modelarstwo nie lubi pośpiechu :)

Do malowania: pędzle syntetyczne w różnych rozmiarach, taśma malarska, primer (farba podkładowa) akrylowa, farby akrylowe w odpowiednich odcieniach.

Do nakładania kalkomanii: nożyczki do skórek, pęseta, miseczka z wodą, preparat Micro Set, preparat Micro Sol, patyczki o uszu, lakier akrylowy błyszczący

Do lakierowania: Pędzel syntetyczny, lakier akrylowy o dowolnym wykończeniu (błysk, półmat, mat).

3. Najpierw baza

Czyli po prostu nakładamy primer i czekamy aż wyschnie - dokładnie, bowiem farba podkładowa uwidacznia różne nierówności, które mamy szansę po pomalowaniu i wyschnięciu zetrzeć papierem ściernym. Kiedy model jest "wyszlifowany" i suchy, przechodzimy do malowania właściwymi kolorami.

4. Nanosimy właściwe kolory

Pamiętaj, nigdy nie maluj modelu nierozcieńczoną farbą. Farby akrylowe rozcieńczamy wodą (najlepiej destylowaną) lub alkoholem 40% (czysta wódka), ten drugi sposób daje bardziej profesjonalny efekt. Farbę rozcieńczamy tak, by jej konsystencja była jednolita, ale niezbyt lejąca. Pomoże to uniknąć smug i nieestetycznych zacieków, które powstają gdy farba jest zbyt rzadka i pigment się rozlewa. Malujemy model pędzlem (wcześniej go umyj, aby nie miał we włosiu żadnych paprochów) posuwając w jednym kierunku. Jeśli model ma różne kolory, najpierw malujemy cały model jednym kolorem, czekamy aż wyschnie (trzeba mieć 100% pewność) i przy pomocy taśmy malarskiej wyznaczamy linie styku kolorów i nanosimy drugi kolor. Taśmę malarską odklejamy ZANIM druga farba zdąży wyschnąć. Teraz czekamy aż całość wyschnie.

5. Pora na lakierowanie i kalkomanie

Przed nałożeniem kalkomanii lakierujemy cały model bezbarwnym błyszczącym lakierem akrylowym i czekamy aż wyschnie. Kalkomanie dołączone są do zakupionego modelu. Wystarczy wyciąć je nożyczkami do skórek (zostawiając minimalny margines) po czym wyciętą kalkomanię zamaczamy  miseczce z wodą, tak aby stała się na tyle wilgotna, że gdy ją wyjmiemy wierzchnia warstwa będzie bez problemu ślizgać się na spodzie. Teraz używany specyfiku Micro Set i nakładamy go na model w miejscu gdzie nakleimy kalkomanię. Delikatnie za pomocą pęsety trzymamy papierek z kalką i zsuwamy wierzchnią warstwę w przygotowanym miejscu. Wykałaczką delikatnie ustalamy właściwą pozycję kalki. Nadmiar płynów usuwamy poprzez delikatne zebranie ich patyczkiem do uszu. Następnie nakładamy preparat Micro Sol w tym miejscu, starając się nie przesadzić z jego ilością. Gdy całość wyschnie (ok. 24 - 48 h...) malujemy kolejną warstwą lakieru błyszczącego. Czekamy aż wyschnie i nakładamy kolejną (trzecią już) warstwę lakieru o pożądanym wykończeniu. i znów czekamy aż wszystko wyschnie...

No i już. Nasz model jest gotowy. Mam nadzieję, że opisałem całość w jasny i logiczny sposób, ale zachęcam do zadawania mi pytań. Dajcie znać o czym chętnie przeczytalibyście w kolejnym wpisie.