A gdyby tak wyjść ze swoim hobby do ludzi i wspólnie z nimi dzielić swoją pasję? Ta myśl to doskonały pretekst, by założyć własne koło modelarskie lub sprawdzić czy takie nie istnieją w twojej okolicy. W większych miastach bez problemu znajdziemy koła modelarskie, które zazwyczaj działają w lokalnych domach kultury czy szkołach. Wystarczy rozejrzeć się w Internecie, np. na Facebooku. Gorzej sprawy mają się w mniejszych miasteczkach, dlatego warto wykazać się własną inicjatywą. Najpierw trzeba się zastanowić kto będzie uczestnikiem organizowanych zajęć - dorosli czy dzieci. W przypadku dzieci, warto zapewnić wsparcie pedagogiczne lub zaprosić ich opiekunów do współuczestnictwa w zajęciach. Dobrze byłoby, gdyby założyciel koła był doświadczonym modelarzem i potrafił dzielić się swoimi doświadczeniami i technikami.
Gdzie szukać uczestników?
Najprostszym sposobem będzie Internet. Warto wyjść z taką propozycją w tematycznych grupach hobbbystów z twojej lokalizacji. Można również wywiesić plakaty wpobliskich szkołach.
Gdzie szukać miejsca?
Swoje kroki powinniśmy skierować do pobliskiego domu kultury. Placówki te są zazwyczaj otwarte na tego typu inicjatywy i chętnie wynajmują przestrzeń za symboliczną opłatą lub za darmo. inna alternatywą są świetlice, np. parafialne oraz szkoły, które w godzinach popołudniowych dysponują pustymi salami, warto porozmawiać na ten temat z dyrektorem.
Jak zaplanować budżet?
To zależy oczywiście od przewidywanych kosztów rozpoczęcia działalności koła. możemy ustalić, że potrzebne przedmioty każdy przynosi we własnym zakresie lub ustalamy potrzebną pulę na akcesoria wspólnego użytku. W kosztorysie należy uwzględnić ewentualne koszty wynajmu. Gdy już rozplanujemy wydatki możemy zaproponować uczestnikom wysokość spładki lub udać się do instytucji państwowych zajmujących sie aktywizacją młodzieży po dofinansowanie.
Czy potrzebne są uprawnienia?
do prowadzenia koła modelarskiego nie potrzebujemy uprawnień, chyba, że jest to działalność bardziej wymagająca, np. koło modeli RC, wtedy warto zorientować się w kwiestiach ubezpieczenia i pozwoleń na użytkowanie powierzchni.
Myślę, że więcej informacji i przydatnych wskazówek są w stanie udzielić pracownicy domów kultury. Serdecznie zachęcam do organizowania tego typu zajęć, ponieważ niesamowicie rozwijają młodzież oraz zrzeszają środowiska modelarzy.
P.S. Na blogu pojawiło się nowe logo, dajcie znać w komentarzach czy wam się podoba, bo moim zdaniem wygląda naprawdę super. :) a może sami należycie do koła modelarskiego i jesteście w stanie podzielić się kilkoma cennymi uwagami? z niecierpliwością czekam na wasze komentarze!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz